Coraz więcej młodych osób decyduje się na wybór tego kierunku studiów. Wierzą, że zapewni im on solidną wiedzę, a następnie zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach. Czy rzeczywiście ekonomia jest tak potrzebną nauką, a młodzi ekonomiści bez problemu odnajdują się na rynku pracy? Sprawdźmy.

Czym jest ekonomia?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę zajmuje się ten obszar nauki. Jest to dziedzina, której celem jest badanie, w  jaki sposób społeczeństwo wykorzystuje swoje zasoby, aby zaspokoić własne potrzeby. Jest to więc nauka skupiająca się na analizie procesów gospodarczych. Ekonomia dzieli się na kilka gałęzi. Za najważniejsze z nich uznaje się mikro- i makroekonomię.

Mikroekonomia zajmuje się badaniem zjawisk zachodzących  w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych, traktując je jako element większej całości. Analizuje zależność między popytem a podażą oraz zachowanie równowagi rynkowej w poszczególnych sektorach.

Makroekonomia natomiast bada system gospodarczy jako całość. Zajmuje się ogólnymi zagadnieniami, takimi jak produkcja dóbr i usług, inflacja, czy bezrobocie występujące na danym obszarze.

 

Czym są studia ekonomiczne?

Studenci, którzy decydują się na wybór tego kierunku poznają syntezę zagadnień z dziedziny ekonomii, gospodarki, administracji publicznej, a nawet zarządzania, księgowości czy obrotu nieruchomościami. Studia te dają szeroką wiedzę na ważne i bliskie człowiekowi tematy, pozwalają zrozumieć funkcjonowanie rynku i zachowania nim rządzące. Uczą nie tylko funkcjonowania w zawiłym świecie liczb, ale również prognozowania przyszłych trendów gospodarczych. Wbrew opinii sporej części społeczeństwa, studia ekonomiczne nie są szukaniem odpowiedzi na pytania jak zdobyć dodatkowe pieniądze, czy jak efektywnie oszczędzać. Choć finanse są ich ważnym elementem, zajmują się bardziej ogólnymi kwestiami, patrząc na oszczędności Polaków jak na temat do analizy. Z pewnością jednak każdy absolwent ekonomii posiada wiedzą, która pomoże mu wybrać najlepszy, dopasowany do jego potrzeb produkt bankowy, skutecznie inwestować i odkładać pieniądze oraz świadomie planować domowe finanse. Prawdopodobnie wielu z nich, w przyszłości będzie zajmowało się takim doradztwem zawodowo, pomagając osiągnąć niezależność finansową innym.

 

Czy studia ekonomiczne to kierunek przyszłości?

Ekonomia od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków w Polsce. Absolwenci kończący takie studia mają możliwość zatrudnienia w różnych sektorach. Praktycznie każda większa firma potrzebuje ekonomisty. Otwarte drzwi mają dla nich również biura księgowe, firmy finansowe, banki, fundusze inwestycyjne, czy biura pośrednictwa nieruchomości. To tylko niektóre z możliwości.

Trzeba jednak pamiętać, że sam dyplom ukończenia wyższej uczelni nie daje gwarancji otrzymania dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy.  Mimo zapotrzebowania na specjalistów z dziedziny ekonomii, konkurencja na rynku jest duża. Najważniejsze są umiejętności oraz chęć ciągłego szkolenia się i dążenia do rozwoju i poszerzania swojej wiedzy.

zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *