Każdy z nas doskonale wie, że podstawą zdrowego odżywiania są owoce i warzywa. Unikać należy tłustego i smażonego mięsa, jednak i tak często nachodzi nas ochota na fast fooda. Dokładnie tak samo dzieje się z naszymi finansami. To proste porównanie. Możemy oczywiście czytać bardzo mądre blogi, oszczędzać pieniądze, ale nie zmienia to faktu, że jesteśmy jedynie ludźmi i czasem mamy swoje małe słabości. Oto ranking najgorszych nawyków finansowych, które rujnują portfel każdego z nas.

Brak planów finansowych

Nieplanowanie większych wydatków – kolejny zły nawyk na naszej liście. Każdy z nas doskonale wie, że co roku w określonym czasie czekają nas większe wydatki, które spokojnie możemy zaplanować i na które spokojnie powinniśmy mieć możliwość odłożenia pieniędzy. Doskonale wiemy, że co roku czeka nas np. kupienie ubezpieczenia na nasz samochód lub wyprawki dla dziecka w sierpniu. Co zatem stoi na przeszkodzie abyśmy co miesiąc odkładali 100 zł na poczet tych wydatków? Wówczas do określonego terminu uda nam się oszczędzić wymaganą sumę pieniędzy.

Błędy cywilizacyjne

Marnowanie jedzenia to kolejny zły nawyk dzisiejszego społeczeństwa. Wyrzucanie jedzenia w dzisiejszych czasach to ogromna plaga, z którą nie każdy chce nawet walczyć. Sprawdźmy ile miesięcznie wydajemy na produkty, a ile z nich tak naprawdę ląduje w koszu. Nie kupujmy zbędnej ilości – będziemy nie dość, że zdrowsi (nie będziemy się przejadać) to dodatkowo więcej pieniędzy zostanie nam w portfelu.

Nieumiejętne życie na kredyt

Życie na kredyt – nie tylko zły nawyk, ale i prawdziwy koszmar – jeżeli nie potrafimy korzystać z kredytu. Takie działanie może doprowadzić praktycznie każdego na samo dno. Jest to najgorszy nawyk. Przyzwyczajenie się do tego, że każdy nasz zakup możemy sfinansować pożyczką z banku, od rodziny lub za pośrednictwem popularnych chwilówek bez świadomości, że prędzej, czy później taką pożyczkę trzeba będzie spłacić. Zamiast postanowić obciąć nasze wydatki i zacząć oszczędzać, nie chcemy obniżać poziomu naszego życia, do którego przywykliśmy. Jednak jest to błędne koło, które prowadzi do spirali zadłużenia.

Brak oszczędności

Klasycznym błędem jest wydawanie wszystkiego co zarobimy. Zawsze powinniśmy myśleć o tym, że mogą pojawić się niespodziewane wydatki, na które potrzebować będziemy gotówki. Dlatego tak istotne jest, aby zacząć jednak oszczędzać i jednak przelewać nasze środki na konto oszczędnościowe. Spontaniczne zakupy to również bolączka każdego portfela. Wcale nie muszą być to duże kwoty. Wystarczy, że co miesiąc wydajemy około 200 złotych na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. W ciągu roku uzbiera nam się suma aż 2400 złotych, które wydaliśmy na zbędne rzeczy, a które moglibyśmy zainwestować w zupełnie coś innego.

Każdy z nas ma złe nawyki. Każdy powinien zrobić sobie rachunek sumienia i sprawdzić gdzie marnuje swoje pieniądze. Okazać się bowiem może, że przy odrobinie wysiłku i silnej woli pozwoli nam to na naprawdę duże oszczędności i odłożenie pokaźnej sumy w perspektywie roku i więcej.

zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *