Historia kredytowa to podstawowa sprawa przy staraniu się o kredyt w banku. Jest to swego rodzaju  świadectwo kredytobiorcy będące zapisem procesów kredytowych, czyli zawiera dane o terminowości oraz regularności spłacania poprzednich zobowiązań. Na jej podstawie nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie lub negatywnie.  Należy zatem zadbać, aby historia kredytowa była jak najlepsza.

Jak to zrobić?

Wszystkie zobowiązania finansowe powinny zostać zakończone.  Dodatkowo musimy pozbyć się limitów na kartach kredytowych, jeśli takie posiadamy. Historia będzie bez zarzutu, jeżeli zobowiązania były regulowane w terminie.

Zaległość sięgająca trzydziestu dni nie ma wpływu na tak zwany scoring BIK. Wszystko co ponad, nawet jeden dzień – niestety tak. Znaczy to, że jeśli braliśmy jakieś kredyty wcześniej i spłacaliśmy to ważniejszy jest aspekt terminowej spłaty niżeli to, że co jakiś czas potrzebowaliśmy zastrzyku pieniędzy w postaci kredytu. Instytucja finansowa nie będzie chętna pożyczać osobom, które nieterminowo spłacały zobowiązania albo robiły to nieregularnie.

Planując zaciągnięcie pożyczki warto pamiętać, żeby nie robić w tym okresie żadnych zakupów na raty. Te napewno obniżą pozytywną historię kredytową. Mają one pozytywny wpływ w przypadku, gdy robiliśmy je, ale jednocześnie spłaciliśmy odpowiednio wcześnie zanim przyszliśmy po kredyt do banku. Stajemy się wiarygodni przez regularne spłaty. Nikt nie potępia za branie czegoś na raty, bo przecież takie mamy prawo i nie jest to przestępstwo w oczach banku.

Decydując się na rodzaj rat zdecydowanie wybierzmy te niższe. Najwyższe na starcie mogą zmniejszyć naszą zdolność kredytową, gdyż bank w kalkulacji bierze pod uwagę tylko te obecnie ponoszone, a nie przyszłe. Raty malejące oznaczają najwyższe raty na początku, które maleją wraz z upływem czasu i spłaty. Wiadomo, że te wiążą się z niższymi kosztami odsetkowymi, ale jednocześnie niestety obniżają zdolność. Wielu zaczyna od najwyższych rat, bo sądzi, że obecna sytuacja finansowa im na to pozwala i są w stanie poradzić sobie ze spłatą wyższych rat, nie mając pewności co będzie w przyszłości. Wydaje się to logiczne, ale nie dla zdolności.

Poszukując banku, który da nam kredyt składamy wnioski w wielu bankach, bo przecież w jednym z nich uda się. Nic bardziej mylnego. Wszystkie zapytania kredytowe są widoczne w raporcie BIK. Zasada jest taka, im większa liczba wniosków kredytowych złożonych w dość krótkich odstępach czasu, tym niższa wiarygodność i ocena punktowa wpływająca na ostateczną ocenę wniosku. Trzeba zatem zrobić wstępną selekcję banków do jakich zamierzamy złożyć wniosek o kredyt. Jeśli historia nie jest ciekawa to można spróbować wziąć kredyt ze współkredytobiorcą z pozytywną historią. Jest to często jedyne rozwiązanie.

Doradcy bankowi radzą, żeby samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową, poprzez pobranie raportu z BIKU- pierwszy jest bezpłatny. Z niego dowiemy się czy jest w nim coś co wymaga korekty, aby ewentualnie od razu podjąć działania, które uchronią nas od odrzucenia wniosku o kredyt w banku.

 

Więcej porad o tym jak poprawić złą historię kredytową na ebroker.pl

zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *