Oszczędzanie jest w dalszym stopniu dla wielu ludzi nie lada wyzwaniem. Bardzo łatwo jest powiedzieć sobie, że od następnego miesiąca zaczynamy oszczędzać – dużo trudniej jednak wprowadzić to postanowienie w życie. Jak zatem zacząć efektywnie oszczędzać? Przyda się do tego kilka naprawdę prostych porad, które pomogą w oszczędzaniu pieniędzy.

Zacznij od małych rzeczy

Pierwszą, ważną zasadą jest  wybieranie się na zakupy z konkretną listą produktów, które są nam niezbędne. Dzięki temu unikniemy kupowania na tak zwanego „spontana”. Istotne tutaj jest również posiadanie silnej woli, aby nie ulegać promocjom i nie kupować rzeczy, które w tym momencie są nam niepotrzebne. Bardzo często po zakupach, na które wybraliśmy się bez listy, okazuje się, że kupiliśmy masę rzeczy niepotrzebnych i tylko wydaliśmy pieniądze. Kolejnym dobrym nawykiem bez wątpienia jest ecodrive. Przy ekonomicznej jeździe samochodem można naprawdę bardzo dużo zaoszczędzić. Zauważymy to, szczególnie jeżeli nasz samochód posiada informacje o aktualnym spalaniu. Warto porównać jazdę na niskich obrotach ze stałą szybkością z jazdą bardziej dynamiczną, gdzie obroty samochodu są na wysokim poziomie. Oszczędzać można również na koncie bankowym. Sprawdźmy, ile tak naprawdę kosztuje nas posiadanie  rachunku osobistego w banku – jakie comiesięczne opłaty ponosimy z tego tytułu. W czasach ogromnej konkurencji na rynku na pewno znajdziemy dużo lepsze oferty. Wciąż pojawiają się różnego rodzaju promocje, dzięki którym na posiadaniu ROR możemy nawet zarobić.

Oszczędzanie jest możliwe

Planowanie wydatków także może pomóc nam w oszczędzaniu. Zaplanujmy wszystko, co możemy – wyprawkę szkolną dla naszego dziecka, coroczny przegląd samochodu, ubezpieczenie. Wydatki te możemy przewidzieć i się do nich przez cały rok przygotować poprzez systematyczne odkładanie pieniędzy. Wówczas będzie nam dużo łatwiej wydać konkretną sumę pieniędzy z oszczędności niż wydawać jednorazowo większą sumę pieniędzy z naszych bieżących funduszy. Na dojeżdżaniu do pracy również można zaoszczędzić. Zamiast codziennie jeździć swoim własnym samochodem, warto zastanowić się nad popularnym carpoolingiem. Jest to wspólne dojeżdżanie do pracy i innych miejsc w Polsce. Korporacje posiadają własne platformy, dzięki którym możliwe jest umawianie się na wspólne dojazdy, istnieje również szereg stron internetowych, na których można na wspólny dojazd się umówić.

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?

Wiele poświątecznych promocji pozwoli na oszczędzenie naprawdę dużych sum, a dodatkowo problem prezentów na kolejne święta będziemy mieć z głowy. Istotne jest również dokładne sprawdzanie cen produktów, które kupujemy. Nie decydujmy się od razu na zakup danego sprzętu w pierwszym sklepie – sprawdźmy, ile ten sam sprzęt kosztuje w innych sklepach i wybierzmy korzystniejszą cenę. Po co mamy przepłacać, skoro za identyczny sprzęt zapłacimy mniej, prawda?

Na samym samochodzie również możemy zaoszczędzić. Jeżeli są naprawy, które jesteśmy w stanie sami wykonać – zróbmy to sami lub z pomocą znajomego. Wyczyszczenie np. odpływów w naszym samochodzie zajmie nam około godziny, ale zrobimy to sami i nie wydamy na to zbędnych pieniędzy u mechanika.

Podobnych przykładów na oszczędzanie można mnożyć godzinami – sprzedawanie niepotrzebnych rzeczy, tradycyjne oszczędzanie do skarbonki, zrezygnowanie z napojów słodzonych na rzecz wody. Wszystko jednak zależy od nas samych i naszej silnej woli.

zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *