W obecnych czasach płatności bezgotówkowe cieszą się ogromną popularnością. Tego typu rozliczenie następuje poprzez elektroniczny odpowiednik pieniądza. Realizowana jest za pośrednictwem czeku czy przelewu. Najbardziej popularną formą jest przede wszystkim zapłata kartą w sklepach oraz punktach obsługi klienta. Niezwykle istotne znaczenie mają płatności kartą przez Internet oraz telefon. W wyniku przelewu pieniądze są transferowane bezpośrednio z jednego konta na drugie. Żadna ze stron transakcji nie ma fizycznego kontaktu z pieniądzem. Płatności bezgotówkowe zwykle nie są obarczone żadnymi kosztami.

 

Co niosą za sobą bezgotówkowe płatności?

Można na nich najczęściej zyskać. Za ich pomocą możemy liczyć na częściowy zwrot wydatków, a także liczne zniżki i rabaty. Często dokonywanie takiej transakcji nie jest obarczone koniecznością zapłaty prowizji. Współcześnie, największym zainteresowaniem cieszą się transakcje zbliżeniowe. Wpisanie kodu PIN nie jest wymagane, jeśli płatność nie przekracza pięćdziesięciu złotych.

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie jednorazowego kodu BLIK. Tutaj, zaakceptowanie transakcji następuje poprzez wygenerowanie gotowego numeru z aplikacji banku, a następnie wprowadzenie go do terminala płatniczego. Skupiając się na płatnościach bezgotówkowych warto wspomnieć zarówno o ich wadach, jak i zaletach.

 

Zalety płatności bezgotówkowych

Wśród pozytywnych stron tego rodzaju płatności należy wskazać możliwość korzystania z kart płatniczych w każdym niemal miejscu. Nie potrzebujemy zatem posiadać przy sobie portfela. Skutkuje to tym, że nie tracimy czasu na wyszukiwanie potrzebnych monet i banknotów.

Po drugie, przemieszczając się pomiędzy różnymi krajami nie musimy myśleć o wymianie pieniędzy w kantorze. Użycie karty jest znacznie łatwiejsze, gdyż banki dokonują przewalutowania środków na walutę kraju, w jakim z niej korzystamy.

Do mocnych stron warto również zaliczyć fakt, że poprzez systemy online możemy analizować nasze wpływy i wydatki. Zachęcają one posiadaczy kart i kont internetowych do oszczędzania. Dodatkowo poprzez bankowość internetową można opłacić rachunki, bez wychodzenia z domu oraz oczywiście ponoszenia dodatkowych kosztów. Mamy możliwość zlecić comiesięczne przelewy.

 

Wady płatności bezgotówkowych

Wśród słabych stron należy wymienić brak kontroli nad wydawaniem pieniędzy. Wynika to z faktu łatwego dokonywania płatności bezgotówkowej. Może się okazać, że wydamy więcej niż planowaliśmy.

Kolejną wadą jest niebezpieczeństwo wykradnięcia danych i haseł do kont bankowych przez hakerów. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że płatności bezgotówkowe są znacznie wygodniejsze. Należy z nich korzystać z rozsądkiem pamiętając o zagrożeniach jakie niosą za sobą nowoczesne technologie.

 

Podsumowując

Dokonywanie płatności bezgotówkowych poprzez przelew gwarantuje korzystającemu posiadanie dowodu w sprawach spornych, takich jak na przykład reklamacja. Każda transakcja jest zapisywana na naszym koncie. Także w momencie zgubienia paragonu potwierdzenie przelewu będzie stanowiło dowód zakupu.

zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *