Budżet domowy to określenie, które wielu osobom kojarzy się ze żmudną pracą, zbieraniem paragonów, spisywaniem wszystkich, nawet najdrobniejszych wydatków i bezcelowym wysiłkiem, bo przecież i tak mało kto potrafi bezbłędnie przeanalizować te zapiski i wyciągnąć z nich konstruktywne wnioski. Tymczasem, stworzenie własnego domowego budżetu jest proste, szybkie i pożyteczne.

Czym jest budżet domowy?

Mówiąc najprościej, jest to indywidualny, własnoręcznie wykonany plan oszczędzania. Pozwala on na porównanie  zarobków z wydatkami, zwrócenie uwagi na to, co pochłania największą część naszych pieniędzy oraz zaplanowanie przyszłych inwestycji. Dzięki budżetowi domowemu możemy mieć realny wpływ na sposób wydawania własnych pieniędzy i uniknąć zastanawiania się, gdzie przepadła nasza wypłata.

Jak stworzyć własny budżet domowy?

Istnieje na to kilka sposobów. Najprostszym z nich jest narysowanie tabelki za pomocą zwykłej kartki i ołówka. Jest to jednak rozwiązanie dość czasochłonne, dlatego warto stworzyć swój budżet domowy w excelu lub skorzystać z dostępnych w Internecie, darmowych programów.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie dokładnej analizy własnych wydatków. Najlepiej zrobić to w perspektywie nadchodzącego miesiąca. Po zastanowieniu się nad ponoszonymi przez nas kosztami, w odpowiedniej części tabelki wpisujemy wydatki stałe, czyli te, które są powtarzającym się elementem naszego życia. Należą do nich wszelkie opłacane przez nas rachunki, czynsz za mieszkanie, raty kredytów, ubezpieczenie, czesne za przedszkole, czy szkołę dziecka, a także koszty zakupów spożywczych, środków czystości, ubrań itp.

Kiedy uzupełnimy już tę część tabeli, przechodzimy do kolejnego etapu, czyli uwzględnienia w niej również jednorazowych wydatków, które jesteśmy z stanie przewidzieć, takich jak: koszty prezentów świątecznych, podręczników szkolnych,  zbliżającego się przeglądu samochodu itp.

Otrzymane kwoty sumujemy, a następnie konfrontujemy z zarobkami. Jeżeli nasze zarobki są znacznie wyższe niż przewidywane wydatki, możemy pomyśleć o dokonaniu jakichś nadprogramowych zakupów, czy inwestycji. Warto jednak wziąć przy tym pod uwagę fakt wystąpienia w ciągu nadchodzącego miesiąca niespodziewanych wydarzeń, wiążących się z dodatkowymi kosztami takich jak choroba, czy awaria jakiegoś sprzętu domowego. Dobrze jest również część tej kwoty przeznaczyć na oszczędności, np. wpłacając na specjalnie w tym celu stworzone konto, czy lokatę.

Natomiast, jeżeli przewidywane koszty przewyższają nasze zarobki lub są im równe, powinniśmy poważnie pomyśleć o ich zredukowaniu. Stworzenie budżetu domowego pozwoli nam na zaobserwowanie, co pochłania największą część naszych dochodów oraz na czym można zaoszczędzić. Takie planowanie uchroni nas przed życiem ponad stan, a także pomoże wykształcić w sobie nawyk regularnego odkładania pieniędzy. Mimo obiegowej opinii wcale nie jest to trudne, czy czasochłonne, a może przynieść wiele wymiernych korzyści.

zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *